ליצירת קשר: 03-575-33-95

התחלתם לחשוד בסובבים אתכם?

מלאו פרטים ומומחים שלנו יחזרו אליכם

מדריך לבחירת חוקר פרטי

 בני אדם נוטים לשכור חוקרים פרטיים, במקרים מגוונים כגון: בגידות בין בני זוג, מעקבים, איתור חייבים ונעדרים, בדיקות האזנה, התקנת מצלמות נסתרות, הונאות ביטוח, גניבת זכויות יוצרים, זיופים וחקירות פליליות.

בכדי למצוא חוקר פרטי ניתן לבדוק בדפי זהב או לאתר במנוע חיפוש באינטרנט. יותר ויותר חוקרים פרטיים בונים לעצמם אתרי אינטרנט. ניתן לבחור חוקרים לפי קריטריונים רבים כגון: שם מוכר וקליט, מיקום גיאוגרפי, אתר אינטרנט ומודעה מרשימה ועוד.

מלאכת הבחירה בחוקר פרטי פשוטה יותר עבור עורכי דין ואנשי חברות הביטוח. אלו יכולים לקבל המלצה מחבר או קולגה ולאתר בקלות חוקר שיתאים לכל משימה. רוב האנשים יאלצו לסמוך על האינטואיציה והרושם שיקבלו בעת הפגישה במשרדי חקירות.

רישיון

חוקרים פרטיים פועלים תחת רישיון מיוחד. בכדי לקבל רישיון יש לעמוד בתנאים שנקבעו בחוק. החוק קובע בין השאר, כי יש להגיע לגיל מסויים, להיות בעל עבר נקי (ללא הרשעות פליליות על פי רוב), לסיים תקופת התמחות מלאה ולעבור מבחן באתיקה מקצועית ודיני ישראל. במדינות העולם קיימים חוקים משתנים לגבי מדיניות הרישוי של חוקרים פרטיים. בארצות הברית לדוגמא, ישנן מדינות בהן חוקרים פרטיים יכולים לפעול ללא רישיון כלל. חוקרים פרטיים בישראל נמצאים בפיקוח מתמיד של משרד המשפטים, הגוף ממנו הם מקבלים את רישיונם המחודש מדי שנה.

ניסיון

חוקרים רבים עסקו בעברם בתחומי חקירות כאלה ואחרים. חלקם יוצאי שירות הביטחון הכללי, יחידת חקירות במשטרה, או יחידת חקירות של גוף ממשלתי כגון מס ערך מוסף או מס הכנסה. רבים מבין החוקרים שעוזבים את מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), לאחר תום שרותם הצבאי מבקשים להיות חוקרים פרטיים באזרחות. במקביל, קיימים חוקרים פרטיים שהחלו לעסוק בתחום ללא כל הכשרה מוקדמת. כולם יעברו תקופת התמחות במשך שלוש שנים מלאות, אלא אם יקבלו אישור מיוחד, שכן חוקרים, יוצאי מערכת הביטחון על זרועותיה, יכולים להגיש בקשה לקיצור או ביטול תקופה זאת. על פי רוב, לאחר כמה שנים של עבודה אינטנסיבית, צובר חוקר פרטי ניסיון רב.

לא בכל יום פוגשים חוקר פרטי שידע לשלב ולבצע בצורה מושלמת, סוגים רבים של חקירות. לעיתים, תעדיפו להעסיק חוקר פרטי המתמחה בביצוע מעקבים או כזה שידע לחקור תחת כיסוי. הבחירה תלויה בעיקר בצרכיו של הלקוח. אין ספק כי משרד עורכי דין גדול יזדקק לסל שרותים נרחב יותר, בהשוואה לאדם המחפש אחר חייב שנעלם.

לקוחות והמלצות

קבלת המלצות מלקוחות קודמים של חוקרים פרטיים עשויה להיות בעיה. חוקים ואתיקה מקצועית מחייבים בשמירה הדוקה על דיסקרטיות וסודיות. אין באפשרות משרדי חקירות לפרסם פרטים כלשהם אודות לקוחותיהם ו/או תיקי החקירה שביצעו עבורם. למעשה, רק אישור מפורש מהלקוח, צו בית משפט ובמקרים חמורים צו מאת היועץ המשפטי לממשלה, יכולים לאפשר את חשיפת תיקי החקירה.

חוקרים פרטיים יוכלו לספר לכם כי עבדו עבור "חברות ביטוח גדולות, גופי תקשורת, בנקים, עורכי דין", אך אין באפשרותם לחשוף כל פרט שעשוי לפגוע בחובתם החוקית. לא תשמעו שמות של אנשים, לא תראו תצלומים, סרטי וידאו או דו"ח חקירה.

מתי נחוץ לשכור חוקר פרטי?

החלטה זו עשויה להתברר ככבדת משקל בטרם קיומו או במהלכו של הליך משפטי כזה או אחר. שכירת שרותיהם של חוקרים עשויה להטות את המאזניים לכאן או לכאן. הסיבות לכך רבות ומגוונות. לצורך קבלת ההחלטה, חשוב לקבל יעוץ משפטי. לדוגמא, בעת הרצון לבנות תיק גירושין קיימת האפשרות לשכור חוקר פרטי.

שיתוף במידע

לאחר ההחלטה להעסיק חוקרים פרטיים, כל מערכת היחסים תתבסס על העברת מידע. הכרחי לחלוק ולשתף את החוקרים בכל מידע רלוונטי, הידוע אודות אובייקט החקירה. לעיתים קרובות, בחלקי מידע שעשויים להראות חסרי משמעות, טמון המפתח להצלחה או כישלון. מעבר לכך, כל פיסת מידע שתמסר לחוקרים יקצר את מהלך עבודתם ועשוי לחסוך כסף. שיתוף מלא, בכל פרט הידוע עשוי לתרום לביצוען האופטימלי של חקירות.

אופן התשלום לחוקר פרטי

בטרם פתיחת תיק חקירה, יבקש החוקר מקדמה או תשלום חודשי קבוע עבור שירותיו. תשלום זה יכול לנוע בין מאות לאלפי שקלים בחודש – בדיוק כמו שעו"ד ידרוש קבלת מקדמה, בעת תחילת הטיפול בלקוח. לעיתים, תידרש מקדמה מינורית בתחילת העבודה ויתרת התשלום רק לאחר קבלת דוח החקירה הסופי. בפעמים אחרות, עשויים החוקרים לדרוש 50% מסך התשלום מראש.

מהות החקירות והיקפן

כדי לדעת מהם העלויות הצפויות, יש לקבל החלטה לגבי מהות החקירה הדרושה. חוקר פרטי צריך לדעת בדיוק מה דרוש: האם יש צורך בביצוע מעקבים ממושכים אחרי מועמד לתפקיד רגיש בארגון או אולי יספיק לחקור בכיסוי את מעסיקיו הקודמים, חבריו לעבודה, בצבא ובבית הספר התיכון – הכל שאלה של עלות מול תועלת. כך למשל, לעיתים עדיף לשלוח חוקרים שיבצעו מעקבים אחר התובע, יצלמו אותו בוידאו וילמדו אודות רמת תפקודו. הסיכון שבחשיפת מעקב נמוך בהרבה, שכן בעת ביצוע חקירות בכיסוי, לא תמיד ניתן לדעת את מי חוקרים. אולי מדובר בחבר טוב של התובע או באדם חשדן, שידאג לספר לתובע אודות ביקורם של זרים, השואלים שאלות…

סיכום – בחירתם של חוקרים פרטיים

בחירה נכונה של חוקר פרטי עשויה להשפיע על גורלם של הליך משפטי או החלטה עסקית חשובה. חשוב לזכור כי החוקר נועד לשרת אתכם, לחקור עבורכם ולייצג את האינטרס שלכם. בחירתו של חוקר פרטי תלוייה בצרכים המדוייקים שלכם. החוקרים הפרטיים מצידם, צריכים להבין כי שרות הלקוחות ושביעות רצונם הנם אחד. חשוב כי תבחנו ותבדקו היטב, לפני קבלת החלטה ושכירת שרותיהם של חוקרים לביצוע חקירות פרטיות. בדיוק כמו לפני בחירתו של עורך דין או קבלת החלטה עסקית חשובה.

מעוניינים בייעוץ מקצועי של חוקר פרטי ללא התחייבות – לחצ/י כאן.

מאמרים נוספים

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל